Zabiegi medycyny estetycznej
Osocze bogatopłytkowe (PRP) i fibryna bogatopłytkowa (PRF), czyli tzw. Wampirzy lifting
Zarówno osocze bogatopłytkowe jak i fibryna bogatopłytkowa to materiały pozyskiwane za pomocą odwirowania krwi własnej pacjenta. Zawierają skoncentrowane płytki krwi będące źródłem wielu biologicznie czynnych substancji (czynników wzrostu i cytokin) które przenikają do otaczających tkanek. Pod wpływem czynników wzrostu następują wzrost i przebudowa włókien kolagenowych i elastynowych poprzez zwiększenie aktywności fibroblastów.
Dzięki temu, że preparat pochodzi od samego pacjenta ryzyko reakcji alergicznych jest minimalne. Są to najbardziej naturalne i bezpieczne zabiegi medycyny estetycznej.
Wskazania:
- Potrzeba zniwelowania pierwszych oznak starzenia się skóry (zmarszczki, fałdy, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry)
- Gdy obserwuje się zmęczenie skóry, brak napięcia, utratę blasku, wiotkość.
- Łysienie
- Leczenie blizn, w tym blizn potrądzikowych
- Problemy z gojeniem się ran
Dla ludzi młodszych (25-30 lat) osocze bogatopłytkowe powinno być stosowane jako jeden z pierwszych zabiegów spowalniających efekty starzenia, natomiast dla osób starszych jako wspomaganie i uzupełnienie innych zabiegów.
Przeciwwskazania:
- choroby hematologiczne, autoimmunologiczne, nowotworowe
- czynna infekcja, infekcja w miejscu planowanego zabiegu
- stosowanie sterydów, leków przeciwzapalnych, przeciwkrzepliwych lub przeciwpłytkowych
- ciąża, karmienie piersią
Przebieg zabiegu:
Od pacjenta pobierana jest krew, która następnie jest odwirowywana, w wyniku czego dochodzi do jej podziału na warstwy: na dole są erytrocyty, u góry osocze, a pomiędzy nimi kluczowa dla zabiegu warstwa leukocytów i płytek krwi (tzw. warstwa leukocytarno-płytkowa). Płytki krwi rozcieńczone w odpowiedniej części odwirowanego osocza (jego ilość zależy od stężenia jakiego potrzebujemy do konkretnego zastosowania) to właśnie osocze bogatopłytkowe, które następnie jest wstrzykiwane pacjentowi. Dla maksymalnego komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu.
Efekty:
- rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, poprawa sprężystości i gęstości skóry (szczególnie wokół oczu - gdzie skóra jest najcieńsza)
- przebudowa włókien kolagenowych
- poprawa ukrwienia skóry
- wygładzenie zmarszczek i fałd poprzez biostymulację komórek skóry
- przyspieszenie procesów gojenia
- zniwelowanie łysienia
Poprawa jest zauważalna w ciągu 3 tygodni. Pełna regeneracja kolagenu wymaga 3 miesięcy.
W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zabieg należy wykonywać w serii kilku zabiegów (optymalnie 3-6), odstępy pomiędzy zabiegami to zwykle 2-4 tygodnie.
Zalety zabiegu:
- Wykorzystuje naturalne płytki krwi organizmu, więc nie ma ryzyka reakcji alergicznej, a ryzyko powikłań jest minimalne
- Naturalny kolagen jest tworzony w odpowiedzi na obecność aktywowanych płytek krwi
- może być używany do zwiększenia efektywności i przyśpieszonego gojenia po innych procedurach medycyny estetycznej
- równie skuteczny u kobiet jak i u mężczyzn
- Może być stosowany zarówno jako samodzielny zabieg jak i uzupełnienie innych zabiegów medycyny estetycznej w celu zwiększenia efektywności i przyśpieszonego gojenia.
Przygotowanie do zabiegu - w tym przypadku jest istotne dla uzyskania najlepszych efektów:
- 2 tygodnie przed zabiegiem:
-
- unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych
-
- 5 dni przed zabiegiem:
-
- zwiększyć spożycie wody do min. 2 litrów na dobę,
-
- 2 dni przed zabiegiem:
-
- nie spożywać alkoholu,
- unikać nikotyny,
- unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
-
Pacjent w dniu zabiegu nie musi być na czczo.
Najczęściej zadawane pytania
Różnice między osoczem a fibryną bogatopłytkową.
Płytki krwi w osoczu bogatopłytkowym uwalniają swoje czynniki wzrostu szybko i w dużym stężeniu.
Fibryna bogatopłytkowa tworzy trójwymiarową sieć dzięki czemu umożliwia powolne i długotrwałe uwalnianie płytek krwi. Fibryna bogatopłytkowa ma gęstszą konsystencję, przypominającą żel, a osocze bogatopłytkowe jest bardziej wodniste. Osocze bogatopłytkowe lepiej sprawdzi się w przypadku kiedy chcemy podać preparat na większy obszar, a fibryna bogatopłytkowa będzie bardziej nadawać się do zastosowania na mniejszych obszarach, w których chcemy uzyskać dłuższy i mocniej wyrażony efekt.
Podczas konsultacji doradzę Ci, który zabieg jest dla Ciebie najlepszy.
Czasami spotykam się z opiniami pacjentek, które w przeszłości miały wykonany zabieg osocza bogatopłytkowego i nie były zadowolone z jego efektów. Może to wynikać z 2 powodów. Pierwszy to, że zabieg ten nie był optymalnym wyborem w problemie, z którym przyszły i zostały do niego źle zakwalifikowane, albo same wybrały osocze, a nikt nie wyprowadził ich z błędu, że w tym przypadku lepiej wykonać inny zabieg. Dlatego każdy zabieg, który wykonuję jest poprzedzony badaniem i kwalifikacją, a następnie omówieniem opcji postępowania z pacjentem. Drugim powodem jest zła jakość podanego osocza wynikająca z aspektów technicznych.
- Czy zastosowano odpowiednie probówki?
Po pierwsze - bezpieczeństwo – probówki muszą mieć certyfikat pozwalający na ponowne wstrzyknięcie preparatu pacjentowi (zwykłe probówki laboratoryjne ich nie posiadają!).
Drugim aspektem jest ilość pobranej krwi – do standardowych zestawów – wyglądających jak probówka zwykle pobiera się 9-10 ml krwi, ja używam zestawów, do których pobiera się 20 ml krwi, dzięki czemu uzyskujemy 2x więcej płytek i osocza.
- Czy użyto właściwego stężenia płytek?
Po odwirowaniu krwi warstwa leukocytów i płytek krwi, która jest pomiędzy warstwą czerwonych krwinek i osocza, jest bardzo cienka (stanowi 1% objętości krwi), dlatego rozcieńcza się ją osoczem – dobierając stężenie w zależności od potrzeb. Jeśli rozcieńczylibyśmy płytki w całej objętości odwirowanego osocza uzyskalibyśmy nie osocze bogatopłytkowe, a osocze o zwykłym stężeniu płytek. Precyzyjne pobranie tej cienkiej warstwy płytek krwi w przypadku zwykłej probówki za pomocą igły jest niemożliwe, dlatego w zestawach, których używam jest specjalny system do jałowej separacji osocza ubogopłytkowego i bogatopłytkowego i sterowania jego stężeniem.
- Czy mamy odpowiednią wirówkę i parametry wirowania?
Najlepsze do separacji płytek krwi są wirówki horyzontalne (i takiej wirówki używam w swoim gabinecie), w których siła dośrodkowa działa równolegle do długiej osi probówki. W wirówkach kątowych probówki ustawione są pod stałym kątem 20-30 stopni, co daje gorsze efekty. Wirówki horyzontalne są ok. 2 razy droższe niż kątowe dlatego wiele gabinetów używa tych drugich. Proces wirowania nie może być zbyt szybki, aby nie doszło do uszkodzenia płytek, oraz zbyt wolny, gdyż wtedy nie nastąpi prawidłowe odseparowane składników krwi.
- Czas podania.
Preparat trzeba podać jak najszybciej - najlepiej do 20 minut od pobrania krwi (maksymalnie do pół godziny), ponieważ tylko przez ten czas płytki są aktywne.
- Stężenie płytek w krwi pacjenta.
Normy wahają się od 150 tys. do 450 tys. na 1 mikrolitr, co oznacza, że przy pobraniu tej samej objętości krwi do odwirowania liczba płytek w preparacie może różnić się nawet kilkukrotnie. Mała liczba płytek nie pozwoli uzyskać bogatopłytkowego osocza tej samej jakości co w przypadku dużej liczby płytek. Dlatego warto wykonać przed zabiegiem podstawową morfologię krwi obwodowej (koszt ok. 10 zł).